Sokan mondják, hogy egy kapcsolat igazi próbája a közös nyaralás. Akik a páros vakáción is „el tudják viselni” egymást, azok együtt maradnak. Ilyenkor előkerülhetnek a másik negatív tulajdonságai, szeszélyei, rigolyái, és kiderül az is, hogy vajon kibírjuk-e egymással napokon keresztül, megszakítás nélkül. De mik lehetnek a pozitívumai a párunkkal való nyaralásnak? Hogy teheti egészségesebbé a kapcsolatunkat egy közös út?

Ha a nyaralásra gondolunk, általában a pihenés, megújulás, helyreállítás kifejezések juthatnak eszünkbe. Pozitív élmények, ízek, színek, hangok jelennek meg a lelki szemeink előtt, hiszen ki ne vágyna egy kis menekülésre a mindennapi élet mókuskerekéből? Mindannyiunknak szüksége van arra, hogy a hétköznapok fáradalmai elől elmenekülhessünk. Tengerpart, hegyvidék vagy egy történelmi városka?

Sokszor nem is az számít, hova utazunk, csak kiszakadhassunk a megszokottból.

Cikkünkből kiderül:

  • Miért tesz jót az utazás egy kapcsolatnak?
  • A páros vakációk párkapcsolati előnyei
  • Tippek, hogyan nyaralj „jól” a pároddal

Viszlát, rutin!

A párok életére – éljenek akár külön, akár együtt – jellemző egyfajta rutin, amit a felek közösen alakítanak ki, és amely meghatározza a kapcsolat kereteit, interakcióit, a mindennapi életet.

Ez egy fontos dinamika, hiszen így tudjuk, hogy mit várhatunk, mihez tartsuk magunkat, ettől lesz kiszámítható és előre látható vagy épp tervezhető az élet.

Általa könnyebb és zökkenőmentesebb lehet a közös működés. Az ebből való kiszakadás azonban néha a kapcsolat javára válhat. A mindennapi rutin elhagyása, a komfortzónánk tágítása pozitív hatással lehet a párkapcsolatunkra. A közös nyaralások előrejelzői lehetnek a nyaralás utáni magasabb párkapcsolati minőségnek. A vakáció ugyanis nem csak a személyes egészségünket és jóllétünket javíthatja, de a romantikus kapcsolatunkra is jótékony hatással lehet.

A rutinba tartozhat a felelősségmegosztás kérdése, hogy kinek mi a feladata a háznál, ki vásárol be vagy főz. Az együtt élők esetében a rutin határozza meg a háztartás ritmusát. Hasznos elvárásokat támaszt azzal kapcsolatban, hogy kinek mit és mikor kell elvégezni. Ez segít minket abban, hogy a család, a gyerekek, a munka vagy bármi más viszonylatában megtaláljuk a helyünket és zökkenőmentesen működjünk.

A rutin azonban könnyedén átalakulhat, és a problémák kiváltójává is válhat.

Ha a rutinok túlzottan berögzülnek, megfosztják a mindennapi életünket a spontaneitástól, az újdonságoktól, egyhangúvá és rigiddé téve a hétköznapjainkat.

A hajdanán egymás közelségében sziporkázó páros nehezen tudja fenntartani a szenvedélyt és az újdonságot, ha minden interakciójukat a rutin és a megszokás határozza meg. A megszokás unalomhoz vezet, az unalom pedig boldogtalan kapcsolatokat eredményez.

Jó módszer lehet az ilyen rutinok megtörésére a nyaralás. Legyen szó akár egy tengerparti pihenésről, aktív kikapcsolódásról vagy épp egy idegen város felfedezéséről, a vakáció mindig kirángat minket a megszokás karmai közül. Éppen ezért egy párkapcsolat minőségének felturbózására is szolgálhat.

Az újdonság ereje

Egy nyaralás mindig izgalmas, eltávolít a megszokottól, és rengeteg kalandot tartogathat, az újdonság ereje pedig a kapcsolatainkat is felélénkítheti. Érdemes tehát kihasználni ezt a lehetőséget!

A nyaralás mint a jobb kapcsolatokhoz vezető út

Azt, hogy a nyaralás hogyan hathat a kapcsolatokra, kutatók is vizsgálták. Összehasonlították az egyedül és a partnerükkel nyaralókat, illetve azt figyelték meg, hogy az emberek milyen mértékben végeztek önfejlesztő tevékenységeket a nyaralás során.

Magasabb kapcsolati elégedettség

Ha a partnerek együtt (és nem egyedül) nyaralnak, kapcsolatukban fellendülhet a megelégedettség. Az önfejlesztő tevékenységekben való közös részvétel előre jelezte a nyaralás utáni magasabb párkapcsolati elégedettséget.

Intenzívebb romantikus szenvedély

A partnerrel való nyaralás – beleértve az önfejlesztő tevékenységeket is – előre jelezte a nyaralás utáni magasabb romantikus szenvedélyt.

Gyakoribb fizikai intimitás

A rutintól való eltávolodás ösztönözheti a fizikai kapcsolatot. Azok a romantikus partnerek ugyanis, akik több önfeledt tevékenységet osztottak meg egymással a közös nyaralás során, megnövekedett fizikai intimitásról számoltak be a nyaralás után is.

A nyaralás mindenkié

A kutatásból kiderült, hogy a párkapcsolat minősége és a közös nyaralás közötti kapcsolat attól függetlenül jelen volt, hogy a pár milyen régóta volt együtt. Teljesen mindegy tehát, hogy csak néhány hónapja vagy több évtizede tart a kapcsolat, a közös nyaralás mindenki számára előnyös lehet.

Minőség a mennyiség felett

Nincs szükség több nyaralásra a jobb párkapcsolathoz. Az, hogy a nyaraló pár mit csinált a nyaralás során – részt vettek-e például önfejlesztő tevékenységekben –, sokkal inkább számított, mint az, hogy milyen gyakran jutottak el közösen pihenni. Ha közös nyaralást tervezünk tehát, igyekezzünk inkább a minőségre, ne pedig a mennyiségre összpontosítani!

Együtt többek leszünk

Ha tehetjük, menjünk együtt nyaralni, ne egyedül! Az egyedül töltött vakációk ugyan hasznosak lehetnek önismereti szempontból, és segíthetik a személyes fejlődésünket, de a párkapcsolatunknak nem igazán használnak.

A legjobb nyaralás?

Rengetegféle nyaralás létezik helyszín, aktivitás vagy éppen évszak szempontjából, de mindig érdemes az újdonságra és izgalomra koncentrálni. Részesítsük előnyben az olyan kiruccanásokat, ahol közösen végezhetünk önfejlesztő tevékenységeket, ahol minőségi időt tölthetünk a társunkkal! Próbáljunk ki valami újat együtt, csináljunk valami érdekeset vagy épp szokatlant! Legyünk nyitottak, és bátran vessük bele magunkat a közös nyaralásba, hiszen ezáltal nem csak rengeteg szép élménnyel leszünk gazdagabbak, de a kapcsolatunkat is erősíthetjük!

DiDonato, T. E. (n.d.). Why travel is so good for a relationship’s health. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/meet-catch-and-keep/202404/why-travel-is-good-for-your-relationship-health

Coffey, J. K., Shahvali, M., Kerstetter, D., & Aron, A. (2024). Couples vacations and romantic passion and intimacy. Annals of Tourism Research Empirical Insights, 5(1), 100121.

De Bloom, J., Kompier, M., Geurts, S., De Weerth, C., Taris, T., & Sonnentag, S. (2009). Do we recover from vacation? Meta‐analysis of vacation effects on health and well‐being. Journal of Occupational Health, 51(1), 13-25.