Az új évben sokan új terveket, álmokat szövögetnek. Életmódváltás, szakítás a régi rossz szokásokkal, újévi fogadalmak? Januárban rengetegen foglalkozunk ezekkel a témákkal. És mi lehet a legjobb módszer az életünk megváltoztatására? Például az új szokások kialakítása. De mi van akkor, ha fogalmunk sincs róla, mihez kezdjünk magunkkal? Ha szeretnénk valami értelmes célt kitűzni magunk elé, valami új dolgot kipróbálni, ami mellett elköteleződhetünk, de túl sok minden közül választhatunk? Hogyan találjunk hobbit magunknak?
Egy hobbi kiválasztása rendkívül fontos szerepet játszhat az életminőségünk javításában, hiszen az ilyen tevékenységek segíthetnek a stressz csökkentésében, az önbizalmunk növelésében, az új készségek elsajátításában vagy akár a társas kapcsolataink építésében is. Manapság temérdek dolog közül választhatunk, ha hobbit keresünk magunknak; rendkívül széles skálán mozog a választható tevékenységek sokasága. Sportolás, művészet, közösségi programok? Cikkünkben sorra járjuk azokat a kérdéseket, amelyek átgondolása segíthet minket a következő hobbink kiválasztásában.
Cikkünkből kiderül:
- Milyen pozitív hatásai lehetnek annak, ha megtaláljuk a számunkra megfelelő hobbit?
- Hogyan induljunk el, ha nem tudjuk, mi lehet a szenvedélyünk?
- Mely kérdések megválaszolása vezethet ahhoz, hogy megtaláljuk a nekünk való hobbit?
1. Önismeret
Ha szeretnénk valami új tevékenység mellett elköteleződni, kezdetnek nem árthat felmérni a saját érdeklődési körünket, értékeinket, igényeinket, céljainkat. Miért keresünk új hobbit? Mit szeretnénk vele, általa elérni? Mely témák iránt érdeklődünk? Milyen tevékenységek okoztak örömet gyermekkorunkban? Kikapcsolódást, kihívást, szociális ingereket keresünk? Ezen kérdések megválaszolása szűkítheti a kört, és közelebb vezethet minket a megfelelő és kielégítő időtöltés megtalálásához.
2. Idő és pénz
Fontos mérlegelnünk, hogy mennyit tudunk szánni az új hobbinkra: mennyi időt és mennyi pénzt. Egyes tevékenységek jelentős anyagi befektetést igényelnek, míg mások költséghatékonyabbak, ingyenesek vagy akár nyereségesek is lehetnek számunkra. Nem elhanyagolandó szempont ez, amikor a választáshoz érünk. Nem mindegy az sem, hogy mennyi időt tudunk az új szenvedélyünkre áldozni, hogy hány órát tudunk erre fordítani a hetünkből. Napi húsz percet, esetleg hetente kétszer két órát? Érdemes ezek fényében választani, hiszen ha már a kezdetekkor sem áll elég idő a rendelkezésünkre, nehezen fogunk tudni hosszú távon kitartani az új hobbink mellett.
3. Új készségek fejlesztése
A hobbijaink kiváló terepet jelenthetnek ahhoz, hogy új készségeket sajátíthassunk el. Érdemes lehet tehát elgondolkozni azon, hogy milyen új képességeket szeretnénk magunkénak tudni, esetleg fejleszteni, hiszen választhatunk ez alapján is tevékenységet. Szeretnénk kreatívabbá válni? Kezdjünk el festeni, vessük papírra a gondolatainkat! Esetleg a fizikai állóképességünkön javítanánk? Keressünk egy számunkra izgalmas sportot! Nem vagyunk elégedettek az empátiás készségünkkel? Látogassunk el olyan intézményekbe, ahol nehezebb sorsú társainkkal tölthetünk időt!
De akár az alapján is kiválaszthatjuk a nekünk megfelelő területet, hogy megfigyeljük, miben vagyunk igazán jók. Mely tulajdonságainkat szeretjük? A személyiségünk, érdeklődési körünk mely részeit tartjuk igazán fontosnak? Hiszen ha ennek megfelelő hobbit választunk, tovább fejlődhetünk az általunk értékesnek tartott területeken is!
4. Társas kapcsolatok építése
Számos olyan hobbit fedezhetünk fel, amely által új embereket ismerhetünk meg, közösségekhez csatlakozhatunk, mély barátságokra lelhetünk. Ha társaságkedvelőek vagyunk, talán érdemes lehet olyan tevékenységet választani, amely csoportos részvételt igényel – persze, ha nem sziporkázunk annyira a tömegben, az ilyen tevékenységek akkor is jó eszközt jelenthetnek a komfortzónánk tágítása érdekében. Egy sportcsapat, a közös edzések, egy könyvklub vagy kórus mind-mind lehetőséget adhatnak arra, hogy olyan emberekkel ismerkedjünk, akikkel azonos az érdeklődési körünk, akikkel közös pontokat fedezhetünk fel. Így ezeken a szociális kapcsolódásokon keresztül új barátokra lelhetünk, mélyebb kapcsolatokra is szert tehetünk.
5. Nyitottság
Ahogy az életünk legtöbb területén, úgy az új hobbink keresése idején is elengedhetetlen, hogy rugalmasak maradjunk. Nem biztos, hogy elsőre megtaláljuk a hozzánk leginkább passzoló tevékenységet, merjünk hát bátran kísérletezni! Ne érezzük kudarcnak, ha egy hobbi nem válik be! A próbálkozások során is értékes tapasztalatokat szerezhetünk, és talán egy kicsit jobban megismerhetjük önmagunkat.
Egy új tevékenység kipróbálása során ugyanis kiderülhet, hogy milyen képességeink vannak, milyen kihívásokat élvezünk, vagy milyen környezetben érezzük magunkat a legjobban.
Ez az önismeret pedig hosszú távon segíthet, hogy céltudatosabban éljünk, és több örömöt találjunk a mindennapjainkban.
6. Mentális egészség
A hobbi nem feltétlenül csak szórakozás, jelentős pozitív hatással lehet a mentális egészségünkre is! Csökkenti a stresszt, javítja a hangulatunkat, és növeli az önbecsülésünket.
A különböző kreatív tevékenységek pedig akár a szorongás és a depresszió tüneteit is enyhíthetik.
7. Flow-élmény
Flow-élményt akkor élünk át, amikor teljesen belefeledkezünk egy tevékenységbe, elveszítjük az időérzékünket, és gyermeki lelkülettel tudjuk megélni az aktuális pillanatot. Ez az állapot növeli a boldogságérzetünket és a teljesítményünket, kutathatunk tehát olyan hobbi után is, amely során belecsöppenhetünk a fentiekhez hasonló szituációba.
A flow-élmény megtapasztalása ráadásul nagyban hozzájárul a személyes elégedettségünkhöz és a motivációnk fenntartásához.
8. Személyes fejlődés
A hobbi nemcsak kellemes időtöltés lehet, de kiváló eszköz is a személyes fejlődésre. Egy új hobbi választása lehetőséget adhat arra, hogy kilépjünk a komfortzónánkból, és új kihívásokkal nézzünk szembe. Ezáltal fejleszthetjük a problémamegoldó képességünket, a kreativitásunkat és az önfegyelmünket is.
Az új készségek elsajátítása során megtanulunk kitartóan dolgozni, kudarcokkal szembenézni, és azokat lehetőségekké alakítani.
Ezen tanulási folyamat rávilágíthat arra, hogy még a nehezebb feladatok is teljesíthetőek kellő kitartással és elhivatottsággal.
9. Fizikai egészség
A fizikai aktivitást igénylő hobbik nagyban hozzájárulnak az általános egészségi állapotunk javításához. Ezek a tevékenységek növelik az állóképességet, javítják a szív- és érrendszeri egészséget, vagy épp segítenek a testsúly kontrollálásában. A szabadban végzett mozgás ráadásul friss levegőt és napfényt jelent, ami szintén javítja a közérzetünket.
10. Közösségi szerepvállalás
Egyes hobbik lehetőséget nyújtanak arra, hogy aktívan részt vegyünk a közösségi életben, vagy akár pozitív hatással legyünk másokra. Ezáltal nemcsak magunknak, hanem mások számára is értéket teremthetünk, ami – a társadalmi szerepvállalás mellett – növelheti az önbecsülésünket és az elégedettségünket.
A megfelelő hobbi kiválasztása hosszú távon rengeteg pozitív hatással lehet az életünkre. Segíthet megőrizni a fizikai és mentális egészségünket, fejlesztheti a képességeinket, és értelmet adhat a szabadidőnknek, vagy akár az életünknek.
A hobbi olyan teret biztosít, ahol szabadon kifejezhetjük önmagunkat, mialatt a személyes fejlődésünket is támogatja.
Ha még nem találtuk meg a számunkra megfelelő hobbit, ne csüggedjünk! A kísérletezés és a nyitottság kulcsfontosságú lehet ebben a témában is: fogjuk fel nagyszerű lehetőségként, izgalmas kihívásként a szenvedélyünk megtalálását! Engedjük meg magunknak a próbálkozásokat, vonjuk le a tanulságokat, és próbáljuk meg élvezni az utat! Szánjunk elég időt a saját érdeklődési körünk feltérképezésére, és ne féljünk új dolgokba belevágni! Hiszen az igazi hobbi nemcsak egyszerű időtöltés, hanem a személyes identitásunk kifejeződése is lehet.
Boyes, A. (n.d.). 10 tips for choosing the perfect hobby. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/in-practice/201809/10-tips-choosing-the-perfect-hobby
Kurtz, J. (n.d.). It’s time for a new hobby. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/happy-trails/202101/its-time-for-a-new-hobby
Nemko, M. (n.d.). Choosing a hobby. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/how-do-life/201605/choosing-hobby