Egy kapcsolat többféle módon lehet diszfunkcionális. Előfordulhat, hogy heves konfliktusok kavarják fel a mindennapok állóvízét. Az is lehet, hogy kapcsolatunk hullámvasútszerű dinamikát követ, aminek a szélsőségei között ingadozva nehéz nyugalmat találni. Az sem kizárt, hogy éppen a csend ver éket közénk, és a kommunikációs gátak idővel érzelmi eltávolodáshoz vezetnek. Vagy érezhetjük úgy, hogy a közös terheket egyedül cipeljük, mert a másik mintha nem nőtt volna fel a feladathoz...
A párkapcsolat néha bonyolult útvesztőnek tűnhet, amiben a másik személye a legnagyobb rejtély. Nem engedi magát könnyen megfejteni, ezért elkapott mondatfoszlányokból, mozdulatokból, arcon megjelenő hangulatokból, érzésmozaikokból próbáljuk összerakni a képet. „Vajon mit gondol, mit érez, miért viselkedik így? Tudtam én, hogy nárcisztikus. Ez mindent megmagyaráz.” Aztán elolvassuk a következő személyiségzavar leírását, és elbizonytalanodunk. „Várjunk csak, ez is nagyon találó. Talán mégis inkább borderline személyiségzavara van? Vagy lehet, hogy „csak” ADHD-val küzd?”
Ismerős? Lázasan keressük a válaszokat, de feltételezéseink sokszor tévutakra vezetnek. A legnagyobb tévút talán az, amikor különböző zavarok bélyegeit sütjük partnerünkre. Az önmagunk és mások diagnosztizálása veszélyes terep (és sokat árthatunk vele), mivel egyrészt hivatalos diagnózist csak az adott területen kompetens szakember állíthat fel, másrészt pedig a különböző állapotoknak lehetnek közös halmazaik, ami megnehezíti a felismerést. Erre tökéletes példa a nárcizmus és az érzelmi éretlenség – az emberi kapcsolatok útvesztőjében kevés olyan megtévesztő és bonyolult kihívás van, mint ennek a két állapotnak a megkülönböztetése.
Cikkünkből kiderül:
- Az érzelmi éretlenség és a nárcizmus között érzelmi és viselkedésmintákban sok az átfedés.
- Az érzelmi éretlenség és a nárcizmus közötti legfőbb különbség a motivációk terén van.
- Az érzelmi éretlenség esetében a fejlődésben való lemaradás pótolható, míg a nárcisztikus személyiségzavar jóval komplexebb beavatkozást igényel.
A nárcizmus és az érzelmi éretlenség alapvetően eltérő természetűek, mégis zavarba ejtően hasonló módon nyilvánulhatnak meg. Az érzelmileg éretlen felnőtt olyan, mint egy makacs gyerek, aki nem hajlandó felnőni, és ragaszkodik azokhoz a megküzdési stratégiákhoz, amiket gyermekkorában alakított ki. Konfliktushelyzetben hirtelen, ösztönös reakciókkal válaszol. Ő az, aki a legkisebb negatív megjegyzésre is kirobban, sértődötten elvonul egy vita közben, és napokig duzzog egy apró nézeteltérés után.
A nárcizmus ezzel szemben egy tudatosabban felépített viselkedésmód, ahol a hallgatás, a sértődés, a másik lekicsinylése, megszégyenítése és gázlángozása manipulatív szándékkal történik. A bájos és karizmatikus felszín egy számító stratégát takar, aki gátlástalanul irányításra tör, miközben környezetét a saját magáról felépített kép megerősítésére és pozitív visszajelzésekre használja.
De miért is fontos megkülönböztetni az érzelmi éretlenséget a nárcizmustól? Ha ezt a két személyiségtípust vesszük alapul, hasonló dinamikát élhetünk át velük egy kapcsolatban. Nagyon nem mindegy azonban, hogy melyikkel állunk szemben, hiszen teljesen más hozzáállást, viszonyulást igényelnek a partner részéről. Annak felismerése, hogy társunk érzelmileg éretlen vagy nárcisztikus, döntő lehet a kapcsolatunk jövője, a mentális egészségünk és a személyes fejlődésünk szempontjából.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy a kettő nem zárja ki egymást, sőt: az érzelmi éretlenség egyik fontos ismertetőjele a nárcizmusnak. Mindazonáltal nem minden érzelmileg éretlen személy nárcisztikus, ezért fontos megtalálni a különbségtétel támpontjait. De nézzük először a hasonlóságokat!
Hasonlóságok az érzelmi éretlenség és a nárcizmus között
Impulzivitás: mind az éretlenekre, mind a nárcisztikusokra jellemzőek a heves reakciók, dühkitörések, a legkisebb kritikára is hajlamosak elsöprő indulattal reagálni.
Énközpontúság: saját magukra összpontosítanak, nem veszik figyelembe a környezetüket.
Empátia hiánya: nehezen vagy egyáltalán nem tudnak belehelyezkedni mások helyzetébe és együttérezni környezetükkel.
Önreflexió hiánya: képtelenek felismerni hibáikat, és hajlamosak mindenért a környezetüket hibáztatni.
Környezet megtévesztése: a külvilág felé teljesen más, megnyerő oldalukat mutatják, közeli hozzátartozóiknak viszont nem akarnak megfelelni.
Ezek alapján könnyen elmosódhat a határ nárcizmus és éretlenség között.
A különbségek akkor éleződnek ki, ha megvizsgáljuk közelebbről a motivációkat: teljesen más mozgatja ugyanis a nárcisztikust, mint az érzelmileg éretlent.
Különbségek az érzelmi éretlenség és a nárcizmus között
- Énkép
Nárcizmus: A nárcisztikus személyiség jellemzője a külvilág felé közvetített, felnagyított énkép, valamint saját nagyszerűségének, különlegességének tudata – a pozitív önértékelés fenntartásához viszont állandó megerősítésre van szüksége.
Érzelmi éretlenség: Az érzelmileg éretlen emberek énképe ingadozóbb, lehetnek kifejezetten önbizalomhiányos vagy önutáló időszakaik. Nem keresik folyamatosan a külső visszajelzéseket, viselkedésük inkább az érzelmi fejlődéssel való megküzdésről, nem pedig egy felnagyított énkép fenntartásáról szól.
- Érzelemszabályozás
Nárcizmus: A nárcisztikusok számára az érzelmek elrejtése védekező mechanizmus, amivel óvják sérülékeny énképüket, és elkerülik a kisebbrendűség érzését.
Érzelmi éretlenség: Az érzelmileg éretlenek nehezen szabályozzák érzelmeiket, és azért viselkednek destruktívan, mert hiányzik az eszköztáruk az összetett érzelmek és helyzetek kezeléséhez. Ez inkább fejlődési lemaradás, mintsem tudatos védekezés.
- Empátia
Nárcizmus: A nárcisztikus személyek ritkán éreznek valódi empátiát, legtöbbször saját érdekeiket szem előtt tartva mutatnak empatikus viselkedést mások felé.
Érzelmi éretlenség: Az éretlen emberek sokszor nem tudnak mit kezdeni az érzelmekkel, így ez inkább fejlődési hiányosság, mintsem tudatos manipuláció.
- Hatások a kapcsolatokban
Nárcizmus: A nárcisztikusok tudatosan manipulálják környezetüket. A gázlángozás gyakran összezavarja az áldozatot, aki a manipuláció következtében gyakran a saját valóságát, megéléseit kérdőjelezi meg. Ha már nincs hasznuk a kapcsolatból, könnyen eldobják a partnerüket.
Érzelmi éretlenség: Az érzelmileg éretlen emberek gyermeteg reakcióik miatt legtöbbször frusztrációt okoznak a környezetüknek, így ezekben a kapcsolatokban sok türelemre és támogatásra lehet szükség, de nem jellemző a tudatos manipuláció. Ha a felfokozott érzelmeket vagy a konfrontációt képtelen elviselni, az érzelmileg éretlen személy ghostingolhatja partnerét.
- Fejlődési hajlam
Nárcizmus: A nárcisztikus jellemzően nem ismeri fel, hogy változásra lenne szüksége, és erősen ellenáll a fejlődésnek.
Érzelmi éretlenség: Az érzelmi éretlenség esetén a fejlődés kihívást jelent, de nem lehetetlen. Az erőfeszítés, a terápia és a tanulási hajlandóság az érzelmileg éretlen személyeknél meghozhatja gyümölcsét: segíthet a fejlődésben és az egészségesebb minták kialakításában.
Ezeknek az árnyalatoknak a megértése kulcsfontosságú, hiszen nem mindegy, hogy társunk fejlődési lemaradással küzd – ami pótolható –, vagy személyiségzavar áll a háttérben – aminek a kezelése jóval nagyobb kihívást jelent. Ne feledjük: a másikat megváltoztatni nem tudjuk (és nem is kell), a motivációnak a változáshoz belülről kell fakadnia. A legtöbb, amit tehetünk, hogy türelmesek vagyunk, és támogatjuk partnerünket a fejlődés különböző szakaszaiban.
Ugyanakkor nem vagyunk kötelesek kitartani olyan valaki mellett, akinek a fejlődési tempója jelentősen eltér a miénktől, vagy akivel lehetetlen közös terveket szőni. Időről időre értékeljük a kapcsolatot, és ha úgy érezzük, egyértelműen negatív irányba billen a mérleg nyelve, fontoljuk meg a kilépést!
Az érzelmileg éretlen partnerrel nem könnyű párkapcsolatban lenni. Ha úgy érzed, tanácstalan vagy, vagy erőforrásaid lemerültek, kérj bátran segítséget szakembertől!
7 Reasons Narcissists Rarely Grow Emotionally
Narcissism vs. Emotional Immaturity: Understanding the Differences
5 Signs of a Partner's Emotional Immaturity
Emotional Immaturity vs Narcissism: Key Differences and Similarities
Narcissist or emotionally immature? (The difference really matters)
Segnali tipici del partner emotivamente immaturo
Segnali tipici del partner immaturo