A krízis és a trauma egyaránt olyan élmények, amelyek arra késztetnek bennünket, hogy a stresszre, valós vagy vélt veszélyre védekezően reagáljunk. De mi alapján különböztethetjük meg őket, és miben tér el a feldolgozásuk? Cikkünkből kiderül.
Legtöbbször a trauma kialakulását megelőzi valamilyen krízis, előfordulhat azonban az is, hogy a fel nem dolgozott trauma megágyaz később olyan kríziseknek, melyeket egyébként nem élnénk meg annak. Ezzel szemben a feldolgozott trauma hozzájárulhat lelki ellenálló képességünk megerősítéséhez, ezáltal a későbbi megpróbáltatásokat, stresszhelyzeteket képesek leszünk hatékonyabban kezelni, és kisebb mértékben gyakorolnak ránk negatív hatást. A hatékony krízisintervenció épp ezért alapvető fontosságú a traumatikus élmények kialakulásának megakadályozásában, míg a traumafeldolgozás által megelőzhetjük a trauma élethosszig elhúzódható hatásait, ezáltal jobban kezelhetjük a kihívásteli helyzeteket, és javíthatjuk életminőségünket.
Cikkünkből kiderül:
- Gyakori hiba, hogy a krízis és trauma szavakat szinonimaként használjuk.
- Egyéni lehet, hogy adott megterhelő esemény kiből milyen reakciót vált ki.
- Krízisintervenció alatt azonnali, néhány alkalmas beavatkozást értünk.
Röviden a krízisről
Krízishelyzet alatt olyan eseményeket értünk, amelyek közvetlen, vélt vagy valós veszélyt jelentenek, és jelentős kihívást vagy nehézséget hordoznak magukban, amelyet erőforrásaink elégtelensége vagy hiánya miatt nem tudunk eredményesen leküzdeni.
Noha a krízis alapvetően valamilyen negatív eseményre utal, mégis lehet pozitív hozadéka, mivel sok esetben maga a helyzet és az általa előidézett szenvedésnyomás késztet arra bennünket, hogy megoldást vagy támogatást keressünk.
A krízis gyakran váratlan, ugyanakkor jelentős mennyiségű stresszt és szorongást okozhat. Sokféle formában jelentkezhet, például természeti katasztrófák, pénzügyi nehézségek vagy személyes vészhelyzetek formájában. Egyéni vagy kollektív szinten is megtapasztalhatók, egész közösségeket vagy akár nemzeteket is érinthetnek.
Krízishelyzetben érzelmek sorát élhetjük át, beleértve a félelmet, dühöt és szomorúságot; úgy érezhetjük, hogy túlterheltek vagyunk és bizonytalanok a továbblépést illetően. Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy egyénileg másképp reagálunk a kihívást jelentő helyzetekre, és nincs egyetlen helyes módszer az események kiértékelésére.
Röviden a traumáról
A trauma olyan mélyen megrendítő vagy felkavaró élmény, amely hosszú távú pszichológiai hatásokkal jár. Gyakran olyan esemény eredménye, amelyet életveszélyesnek érzékelünk, vagy amely intenzív félelmet, tehetetlenséget vagy borzalmat okoz. A trauma sokféleképpen átélhető, például fizikai vagy szexuális bántalmazás, természeti katasztrófa vagy baleset során.
Ha traumát éltünk át, legtöbbször nehezen tudunk megbirkózni az esemény utóhatásaival. Olyan tüneteket tapasztalhatunk, mint a visszaemlékezések, emlékbetörések, rémálmok és a traumára emlékeztető kiváltó tényezők elkerülése. Bűntudatot, szégyenérzetet vagy dühöt is érezhetünk.
A trauma mélyrehatóan befolyásolhatja mentális egészségünket és jóllétünket, ezért fontos, hogy szükség esetén szakember segítségét kérjük.
Gyakori tévhitek a krízis és trauma kapcsán
Ahogy a fentiekben is láthattuk, a krízis és a trauma hasonló eseményekből eredhet, így előfordulhatnak a fogalmak kapcsán félreértések, félreértelmezések. A továbbiakban ezek közül vizsgálunk meg néhányat:
A krízis és trauma fogalmak felcserélhetősége: Az egyik leggyakoribb hiba, amit elkövethetünk, a fogalmak felcseréléséből ered. Bár mindkét fogalom nehéz és kihívást jelentő eseményeket ír le, mégsem teljesen ugyanazok. A krízis olyan hirtelen és váratlan esemény, mely azonnali beavatkozást igényel, ezzel szemben a trauma mélyben gyökerező élmény, mely hosszú távú hatást gyakorol az életünkre, mentális és fizikai jóllétünkre. Példának okáért a munkahely elvesztését vagy egy természeti katasztrófát krízishelyzetnek tekinthetünk, de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy trauma alakul ki belőle. Ezzel szemben bántalmazás áldozatának vagy egy erőszakos cselekedet szemtanújának lenni könnyen traumát eredményezhet.
Azt feltételezzük, hogy mindenki egyformán reagál az eseményekre: Sokszor tévesen azt feltételezzük, hogy mindenki ugyanolyan reakciót ad egy krízisre vagy traumatikus élményre. A valóságban ezzel szemben az emberek nagyon eltérően reagálhatnak, ami összefügghet többek között múltbéli tapasztalataikkal, megküzdési képességeikkel vagy épp az őket körülvevő, támogató rendszerrel. Fontos ennek tudatában lenni, ezáltal ugyanis elkerülhetjük azt a gondolkodásmódot, miszerint mindenkinek azonosan „kell” reagálnia az adott helyzetre.
A trauma hatásainak elbagatellizálása: Szintén gyakran futhatunk bele a traumatikus események hatásainak elbagatellizálásába, akár mi magunk is akaratlanul elkövethetjük ezt a hibát. Például amikor azt mondjuk valakinek, hogy csak tegye túl magát az eseményeken, vagy amikor feltételezzük, hogy az idő úgyis minden sebet begyógyít. A valóság ezzel szemben az, hogy a trauma számos esetben gyakorolhat elhúzódó hatást az egyén életére, és épp ezért fontos, hogy komolyan vegyük.
Hogyan kezelhető a krízis és a trauma?
Mivel a krízis és a trauma másképp gyakorol ránk hatást, így kezelésük is eltérő módszereket igényel.
Krízisintervenció: A krízisintervenció azonnali, intenzív és rövid szakmai segítséget nyújt a megterhelő élményt átélt embereknek, maximális hossza általában 5-8 alkalom. Célja, hogy segítsen megbirkózni a problémával, és visszatérni a fizikai vagy érzelmi működés korábbi szintjére anélkül, hogy veszélyeztetnénk önmagunkat vagy másokat. Ez a rövid távú szakmai támogatás a közvetlen krízis kezelésére tesz kísérletet. Az azonnali és célzott beavatkozások segítenek megelőzni a súlyos, hosszú távú hatások kialakulását. A krízisintervenció új megküzdési készségek kifejlesztésére is ösztönöz bennünket a hatékonyabb működés érdekében.
Traumafeldolgozás: Traumafeldolgozás során legtöbbször az úgynevezett beszélgetésterápiával találkozunk, ezen belül a szakember azonban számos módszert alkalmazhat, melyekhez minden esetben szükséges rendelkeznie a megfelelő képzettséggel. Amikor traumát élünk át, az agyunk amygdala nevű részében fokozott aktivitás mutatkozik. Ez az agyi rész felelős az érzelmek szabályozásáért és az emlékek feldolgozásáért. A kutatások pedig azt mutatják, hogy az amygdala csak lassan tudja feldolgozni a nagy érzelmi intenzitású élményeket, ezért a traumatikus események hosszú távon gyakorolnak hatást ránk. A traumaközpontú terápiák célja, hogy segítsenek feldolgozni az átélt eseményekkel kapcsolatos érzelmeinket. Megtanulhatjuk, hogy az öngondoskodást helyezzük előtérbe, és megtalálhatjuk a módját annak, hogy ismét teljes életet élhessünk.
A krízis és a trauma kezelése tehát alapvetően különbözik, hiszen míg a krízis rövid távú beavatkozást igényel, addig a trauma hosszabb távú feldolgozást és folyamatos támogatást kíván. A megfelelő szakmai segítség biztosítása mindkét esetben kulcsfontosságú, mivel a nem megfelelő kezelés késleltetheti a felépülést, és súlyosbíthatja a következményeket. A tudatosság növelése és a megfelelő beavatkozások alkalmazása lehetőséget ad arra, hogy mind a krízist, mind a traumát sikeresen kezeljük, és ezzel javítsuk lelki egészségünket és életminőségünket. A személyre szabott megközelítés pedig hozzájárulhat a tartós gyógyulás eléréséhez.
Frank-Richter, S. Crisis and Trauma Shannon Frank-Richter Palo Alto University.
Dulmus, C. N., & Hilarski, C. (2003). When stress constitutes trauma and trauma constitutes crisis: The stress-trauma-crisis continuum. Brief Treatment and Crisis Intervention, 3(1), 27-36.
Enander, A. (2021). Psychology of crisis and trauma. In Oxford Research Encyclopedia of Politics.