Mindenki máshogy küzd meg a felgyülemlett frusztrációval, de kétségtelenül nehezebb akkor meditációra összpontosítani, amikor éppen sikítani és őrjöngeni lenne kedvünk a bennünk tomboló érzelmektől. De hol és hogyan lehet ezt megtenni anélkül, hogy kárt tennénk magunkban, vagy veszélyt jelentenénk a környezetünkre?

Erre találták ki a rage roomot: ez egy olyan helyiség, ahol pénzért cserébe biztonságos környezetben, védőfelszerelésben vezethetjük le a feszültséget és a stresszt különböző tárgyak szétzúzásával és tönkretételével. Az őrjöngéssel kiengedhetjük az aktuális negatív érzéseinket, de vajon milyen hatással van hosszú távon az érzelemszabályozásra?

A rage room koncepciója

Bár a rage roomok nemrégen váltak felkapottá, már az 1970-es években is létezett hasonló koncepció. Arthur Janov freudiánus pszichológus terápiás megközelítést dolgozott ki, mely az ösztönös késztetések felszabadítására összpontosított. Úgy vélte, hogy a gyógyulás érdekében az alapvető, elemi érzelmek feldolgozása és kifejezése elengedhetetlen. Már 1970-ben elkezdett kísérletezni a sikításra és a harag kifejezésére épülő terápiás módszerekkel.

A ma divattá vált dühöngő szobákat úgy alakították ki, hogy negyed órától akár egy óráig lehetőséget adjanak a látogatóknak, hogy kedvükre törjenek-zúzzanak. Ezekben a speciális szobákban különféle törhető tárgyak állnak a dühöngeni vágyók rendelkezésre, például üvegek, tányérok, bútorok vagy éppen elektronikai eszközök, amelyeket például baseballütővel, kalapáccsal vagy feszítővassal lehet ripityára törni. A védőfelszerelés és a hangszigetelt szobák biztonságos környezetet teremtenek az őrjöngéshez, és a rendrakás terhétől is megszabadulunk. Bár elsőre csábítónak tűnik, hogy egy pörölykalapáccsal csapjunk szét egy tévét egy stresszes munkanap után, érdemes elgondolkodnunk, hogy valóban segít-e ez hosszú távon a frusztrációval való megküzdésben?

Cikkünkből kiderül:

  1. Enyhíti-e valójában a dühöt az őrjöngés?
  2. Milyen alternatív módszerekkel küzdhetünk meg a frusztrációval?
  3. Kiknek ajánlott a rage room?

Rövid távon megkönnyebbülés, hosszú távon problémás?

A rage room koncepciója az agresszió már sokszor megcáfolt katarziselméletére épül. E szerint a teória szerint az agresszív érzelmek vagy indulatok kiélése, például tárgyak összezúzásán vagy kiabáláson keresztül, csökkenti az agressziót és az indulatokat. Ennek alapján a felgyülemlett feszültség levezetése katarzist okoz, ami megkönnyebbüléshez és nyugalomhoz vezet. Bár lehetséges, hogy a rage roomokban kiélhető őrjöngés valamiféle katartikus élményt nyújt, sajnos az csak rövid távon jelent megkönnyebbülést. Hosszú távon viszont nem ez az egészséges módja az érzelemszabályozásnak. Kutatások alapján az agresszív és erőszakos fizikai cselekedetek valójában súlyosbítják a haragot.

Azt találták, hogy akik hajlamosak destruktív módon ventilálni a frusztrációjukat, például akik másokat hibáztatnak, azoknak hosszú távon negatívabb egészségügyi következményekkel kell szembenézniük. 

Az olyan megküzdési módszerek helyett, amelyek segítenének hatékonyan kezelni a haragot, a destruktív tombolás inkább megerősíti az agresszív válaszokat. Bár rövid távon segíthet, az agresszió ismétlődő fizikai megnyilvánulásai megtanítják az agyat arra, hogy a stresszre, a haragra és a frusztrációra erőszakkal reagáljon.

Logikus, hogy ha az agresszív cselekedetek megkönnyebbülést hoznak, valószínűbb, hogy a jövőben is agresszívan reagálunk, ha frusztrációt tapasztalunk.

A dühöngő szobák nemcsak hogy csupán rövid távú előnyöket nyújtanak, de bizonyos emberek számára veszélyt is jelenthetnek. Azok számára, akik súlyos dühkezelési problémákkal küzdenek, és hajlamosak alapvetően agresszívan levezetni a feszültséget, a rage roomok tökéletes választásnak tűnhetnek. Azonban ezek a szobák valószínűleg csak tovább erősítik ezeket a negatív megküzdési módokat, ami hosszú távon a valódi problémáik elkerüléséhez és kontraproduktív megküzdéshez vezethet, és ez mind az érintett személy, mind a környezete számára káros.

Ehelyett fontos lenne, hogy akik igénylik az agresszív késztetéseik ilyen jellegű kiélését, megtanulják észrevenni és megfelelő módon kifejezni a haragjukat. Fontos, hogy felelősséget vállaljanak tetteikért, és megtanulják megszelídíteni a dühüket.


A harag konstruktív kezelése

Tagadhatatlan, hogy a harag kifejezése fontos a mentális egészség szempontjából. A kulcs viszont az, hogy megtanuljuk konstruktívan kezelni és megélni azt.

Először is vegyük észre, hogy a düh adaptív a túlélésünk szempontjából, mert üzenete van. Figyelmeztethet arra, hogy valami nincs rendben – például átlépték a határainkat, vagy akadályozva érezzük magunkat céljaink elérésében.

A probléma ott kezdődik, amikor a düh első jeleit figyelmen kívül hagyjuk, és megpróbáljuk elnyomni. Ha ez a mintázat ismétlődik, és a későbbiekben is így kezeljük az érzéseinket, az idővel súlyos következményekhez vezethet. Ha a kellemetlen, társadalmilag elfogadhatatlannak tartott érzelmeinket folyamatosan a pszichénk mélyére száműzzük, azok előbb-utóbb más formában, egyénenként eltérő negatív kimenetelekben jelenhetnek meg. Ez okozhat például agresszív kirohanásokat, kontrollálhatatlan viselkedéseket, amik nyomot hagyhatnak a társas kapcsolatainkban. Emellett a düh tartós elfojtása szorongáshoz, pszichoszomatikus problémákhoz, depresszióhoz vagy akár paranoiához is vezethet. Az elfojtott érzelmek megnyilvánulhatnak abban is, hogy valaki folyamatosan másokat kritizál, miközben próbálja önmagát igazolni – ez gyakran passzív-agresszív viselkedéssel társul.

Fontos tehát, hogy megtanuljuk felismerni és megfelelően kifejezni érzelmeinket. A harag feldolgozására vannak hatékonyabb és kevésbé destruktív módszerek, például relaxációs technikák, művészetterápia vagy kognitív átkeretezés.

Mire lehet mégis jó a rage room?

Összegezve tehát a rage room nem nyújt életképes megküzdési készségeket a frusztrációval szemben, ennek ellenére lehetnek más pszichológiai előnyei:

  1. Normalizálja a düh megélését: Ha nem is mindenkinek ajánlott ez a fajta „érzelemkifejezés”, az biztos, hogy a rage roomok elterjedése segíthet a düh megélésének normalizálásában. Kulcsfontosságú viszont, hogy tudatosak legyünk, és még ha szeretnénk is kipróbálni, milyen így kiereszteni a felgyülemlett feszültséget, tisztában kell lennünk a problémánk kiváltó okával, és az átmeneti megkönnyebbülés után érdemes szembenéznünk vele.
  2. Segíthet elindítani egy terápiás folyamatot: Azoknak, akik nehezen adják át magukat a düh megélésének, és szeretnének ezen dolgozni, lehet, hogy egy kis őrjöngés segíthet elindítani egy terápiás folyamatot. Előfordulhat, hogy a verbális kifejezés nem hoz áttörést, és ilyenkor érdemes lehet megpróbálni testileg megélni a dühöt. Bár fontos kiemelni, hogy erre is lehetnek biztonságosabb és hatékonyabb módszerek, mint például a művészetterápia vagy az imaginációs technikák, ahol utána szakemberrel lehet beszélni a felszínre kerülő érzésekről. Ha mégis a rage roomot választanánk, ajánlott egy pszichológussal is konzultálni erről!
  3. Közös élményekkel gazdagít: Ha baráti társasággal szeretnénk kipróbálni a rage roomot, különleges élmény lehet közösen törni-zúzni. Akár a párunkkal vagy egy baráttal is ellátogathatunk, különösen, ha hasonló stresszt élünk át éppen. A közös pusztítás szórakoztató módja lehet a feszültség levezetésének és a kapcsolódásnak. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy ez növelheti az agresszió esélyét, ezért fontos, hogy olyan szokásokat is kialakítsunk, amelyek más módokon segítenek kezelni a haragot.

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/living-emotional-intensity/202201/5-symptoms-repressed-anger

https://www.verywellmind.com/research-behind-anger-rooms-4136169

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/modern-minds/201703/rage-rooms-not-good-idea

https://www.sciencefocus.com/news/screaming-therapy-rage-room-stress