Amikor elesünk sebeinket megvizsgáljuk, fertőtlenítjük és kezeljük, hogy elkerüljük a fertőzést, csökkentsük a fájdalmat, és minél hamarabb gyógyultak legyünk. De mit teszünk akkor, amikor nehézségek érnek, és érzelmi sérüléseinket szeretnénk ápolni? Az öngondoskodást mentőövként alkalmazhatjuk, és a gyerekek számára kincset ér, ha már gyerekkorban elsajátítják és használni tudják ezt a szemléletet és a módszereit.
Az öngondoskodás táptalajként szolgál az életerő visszaszerzésére és megerősítésére, és ennek a képességnek az elsajátítása mankót nyújt a gyermekek számára a felnövekedésük során. Az optimizmus, a derű és a rugalmasság olyan erőforrások, amelyek segítséget nyújtanak a nehéz, megterhelő időszakokban. A vészterhes idők átvészelésében segíthet a mindfulness szemlélete, a tudatos életvitel és a jelen pillanat megragadása, amelyről itt és itt írtunk.
Az öngondoskodás által a gyerekek sikeresebben megküzdenek a felmerülő nehézségekkel, problémákkal és megtanulják, hogy hogyan figyeljenek és vigyázzanak a saját jóllétükre. Az iskolai teljesítmény és előremenetel okozta
stresszel való megküzdésben, és a társas interakciók útvesztői között eszközökre van szükségük,
amelyeket már a családban is el tudnak sajátítani, a szülők szemlélete és útmutatása által. A könyvben olyan gyakorlatokat találunk, amelyek egyes témakörök alapján vannak osztályozva, és relaxációs, meditációs példákat sorakoztatnak fel, de a jóga és naplózás is fontos szerepet kapnak az érzelmi hullámok megszelidítésében. A könyv szerzője megalkotta az életerő-kereket, amely témakörönként gyűjti össze a segítőeszközöket, és így könnyen hozzáférhetőek lesznek.
Az életerő-kerék részei:
alvás, pihenés és légzés
környezet
boldogság
evés és mozgás
kapcsolatok
erősségek és értékek
célok és eredmények
Az önsegítő naplóban vezethetőek azok a gyakorlatok, amelyek hasznosnak bizonyultak, de általa nyomon követhetőek a viselkedési mintázatok és a mindennapok eseményei is. A gyerekek is lejegyezhetik élményeiket, amelyek kérdéseket, vagy mély nyomot hagytak bennük, és előkereshetik ezeket a tanulságok vagy már korábbi megoldási stratégiák keresésekor.
A pillanat varázsa
A tudatos jelenlét segít, hogy a jelent tapasztaljuk meg, a megjelenő érzelmek, gondolatok szemrevételezhetőek és formálhatóak. Azonban, ha figyelmünket a jövőn vagy a múlton való rágódás eltereli, akkor egy várva várt utazásra, vagy közös kalandra is rányomhatja a bélyegét az aggódás és az előre vetített félelmek. A tudatos jelenlét által a gyerekek megtanulhatják, hogy nem azonosak a gondolataikkal, az érzelmeikkel és az emlékeikkel, és ezek erősségére, formálására hatással lehetnek. Ezáltal könnyebben megbirkózhatnak velük, átmenetinek tekintve felbukkanásukat, választva, hogy melyeket szeretnének megtartani, változtatni és felerősíteni. A játékok is segíthetik a tudatos jelenlétet, mint például a jenga, legó vagy a gyúrmázás, ahol az érzékszervek együttese járul hozzá a játékhoz és az eredményhez.
Az érzelmi elsősegély segítséget nyújt a lelki sérülésekkor megjelenő érzelmek felismerésében, elfogadásában és kezelésében. Egy veszteség után nagyobb segítséget nyújt, ha a gyerek megélheti az érzelmeit, dühös lehet, vagy szomorú és beszélhet róla, azonban, ha csupán megnyugtatnánk, ezzel utat állhatunk az érzelmi feszültségek kibontakozásának.
Az érzelmek megkülönböztetése és a megnevezése a stresszel és a dühvel való megbirkózásban is szerepet játszik.
Suzy Reading alapján a gyakorlati érzelmi elsősegély a következőket tartalmazza: a gyerek érzelmi állapotának felmérése, azon eszközök megtanítása, melyek segítségével közelebb engedheti az érzelmeit, kifejezheti és feldolgozhatja ezeket, végül azoknak a lépéseknek a megtétele, amelyek enyhítik vagy javítják a helyzetet.
A könyvben fontos helyet kap a Carol Dweck által megfogalmazott növekedésközpontúság, miszerint a tulajdonságaink és képességeink nem kőbe vésettek, hanem változtathatóak, fejleszthetőek. Ez a szemlélet rugalmassá teheti a gyerekeket és arra tanítja őket, hogy bízzanak képességeikben és önmagukban kudarcot követően is. Az erőfeszítések és próbálkozások elismerése, a kreativitás és a kitartás támogatása által a szülők támogatják a gyerekek növekedésközpontúságát.
A hibák felvállalása és a kérdezés bátorsága a gyerek önmagában való hitét erősítik.
A könyvben a helyes légzésről is olvashatunk, és olyan légzőgyakorlatokat találunk, amelyek által a gyerekek az ellazulás és a feltöltődés élményét élhetik meg. A környezet témájánál az öltözködés, a higiénia és a belső és külső tér gondozása is megjelenik, ez a fejezet arra tanítja meg a gyerekeket, hogy összhangba kerüljenek belső és külső környezetükkel, mert ezzel elégedettségüket és komfortérzetüket növelhetik. A boldogság témakörében a kincsesláda fogalmát is megismerjük, és a szerző szerint minden családnak szüksége van erre, hogy unalom, szomorúság vagy időtöltés esetén kibányásszák a megfelelő erőforrást.
A játékosság végig kíséri a könyvet, ahol a jógapózok is gyerekek számára érdekes nevet kaptak, mint például a megnyugtatás céljából alkalmazható Katicabogár, Alvó galamb vagy a Lefelé néző kutya. A válogatott témák gyakorlati eszköztárat nyújtanak, és a rövid leírások által elősegíthetik, hogy a gyerekek elsajátítsák az önmagukról való gondoskodás mibenlétét.
Felhasznált irodalom:
Suzy Reading (2019). Nyújtózz az égig, mint egy hegy. Játékos mindfulness technikák gyerekeknek és szülőknek. Bioenergetic Kiadó Kft.
Kérdezd pszichológusunkat!
Kérdéseid vannak a cikk témájával kapcsolatban? Írj nekünk bátran, szakemberünk válaszol!
Jelentkezz be pszichológusunkhoz!
Szakemberünk hatékonyan tárja fel problémáid lelki okait, segít túllendülni pszichés nehézségeiden, támogatja személyiséged fejlődését vagy akár önismereted elmélyítését. A középpontban minden esetben Te állsz: az érzéseid, a gondolataid, a vágyaid, a félelmeid és a céljaid. Minden változás egy döntéssel kezdődik. Jelentkezz be online vagy telefonon!
Ha nehéz élethelyzetbe kerültél és úgy érzed, segítségre lenne szükséged, vagy esetleg csak érdeklődnél szolgáltatásainkkal kapcsolatban, írj nekünk, és mi felvesszük veled a kapcsolatot. Bátran keress minket telefonon is!