Valentin-nap környékén sokakat elboríthat az egyedüllét és magány érzése. Mivel ez az időszak elsősorban az intimitásról, a romantikáról, a szerelem ünnepléséről szól, azoknak, akik éppen nem élnek párkapcsolatban, nagyfokú stresszt és szorongást is jelenthet. De mi van akkor, ha a szingliségre nem hiányállapotként, hanem hatalmas lehetőségként tekintünk?
Ha az egyedüllétre erőforrásként gondolunk? Ha egy olyan állapotként fogjuk fel, amely lehetőséget nyújt az önfejlesztésre, az önismeretünk elmélyítésére vagy a boldogság új formáinak felfedezésére. Sokszor hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy a párkapcsolatunk az életünk kiteljesedésének feltétele, de valójában a szingli lét is rengeteg pozitívumot tartogathat. Az ilyen időszakok során jobban megismerhetjük önmagunkat, felismerhetjük az értékeinket, és megteremthetjük azt az életet, amely valóban illik hozzánk.
Cikkünkből kiderül:
- Tényleg boldogtalanabbak az egyedülállók?
- Mi kell ahhoz, hogy párkapcsolat nélkül is elégedettek legyünk?
- Hogyan válhat a szingliség az egyik legjobb időszakká az életünkben?
Sokan feltételezik, hogy az intim kapcsolatok hiánya negatívan befolyásolja a mentális egészségünket, azonban új kutatások szerint a szinglik általában elégedettebbek mind az egyedülléttel, mind az életükkel, mint ahogy azt gondolnánk. De vajon miért lehet ez így? Hiszen a kapcsolatok mind a jóllétünk, mind a mentális egészségünk szempontjából elengedhetetlenek, a magány pedig rengeteg mentális betegséggel, de akár fizikai tünetekkel is összefügghet. Ez valóban mind igaz,
óriási szükségünk van a valahova tartozás élményére, azonban nem előírás, hogy ezt egyetlen kapcsolatban, a párkapcsolatunkban éljük meg.
A családtagjaink, barátaink is tudnak olyan védőhálót biztosítani, amely mellett tökéletesen elégedettek lehetünk az életünkkel. Érdemes lehet tehát elengednünk azt az általános elképzelést, hogy akik nem élnek romantikus kapcsolatban, azok biztosan boldogtalanok és elégedetlenek. Az eredmények szerint ugyanis léteznek boldog egyedülállók, ráadásul nem is kevesen.
Más kutatások szerint a szingli lét boldogságának kulcsa az autonómia, az önállóság és a saját döntéseink feletti kontroll. Azok, akik képesek élvezni az egyedüllétet, és megtalálják a saját életük értelmét, nagyobb elégedettséget tapasztalnak. A kutatások szerint az egyedülállók életük sok területén nagyobb kontrollt élveznek, szabadabban hozhatnak döntéseket, és kevesebb kompromisszumot kell kötniük, ezáltal nagyobb fokú függetlenséget, alkalmazkodóképességet és érzelmi stabilitást fejlesztenek ki.
Az önismeret fejlesztése
A boldog szingli élet kulcsa az önelfogadás, a saját értékeink megtalálása és a társadalmi nyomás figyelmen kívül hagyása. Az önmagunkkal való harmónia és a függetlenség érzése mind-mind hozzájárul a hosszú távú elégedettségünkhöz.
Az egyedüllét nem csak azt jelentheti, hogy magányosak vagyunk: lehetőséget adhat arra, hogy időt szánjunk saját magunkra. Általa mélyebben is megismerhetjük önmagunkat, megvizsgálhatjuk a vágyainkat, céljainkat és motivációnkat, megtalálhatjuk a belső értékeinket, rájöhetünk milyen is igazán a személyiségünk, és hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az önazonos legyen.
Megtanulhatjuk, hogy mi tölt fel minket energiával, és mi az, ami éppen leszív, fejleszthetjük az érzelmi intelligenciánkat, vezethetünk naplót, vagy csak hódolhatunk a kedvenc hobbijainknak.
Fizikai és mentális jóllét
Az öngondoskodás nem luxus, hanem elengedhetetlen eleme az életnek, nélküle hamar elfáradunk, befásulunk, kiégünk. Egyedülállóként is rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk az egészségünkre: használjuk ezt az időszakot arra, hogy jobban odafigyeljünk magunkra. Sportoljunk, fektessünk nagyobb hangsúlyt a helyes táplálkozásra vagy épp fejlesszük a mentális ellenálló képességünket. Ezek mindegyike hozzájárul ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabb és boldogabb életet élhessünk.
Régi és új célok
A szingliség kiváló időszak lehet arra, hogy az energiánkat a saját fejlődésünkbe fektessük. Gondoljuk végig, milyen céljaink vannak a munkában vagy épp a tanulmányainkban, melyek azok a vágyaink, amelyeket régóta el akarunk érni. Fordítsunk időt új készségek elsajátítására, vagy állítsunk fel hosszú távú célokat. Dolgozhatunk az önképünkön, fejleszthetjük az önbizalmunkat, lehetünk saját magunk legnagyobb drukkerei.
A közösség ereje
Talán a szingliség egy egyéni útnak tűnhet – az egyedülálló elnevezés is ezt erősíti –, ám ez nem jelenti azt, hogy valóban egyedül kell lennünk. A barátok, családtagok és a különböző közösségek mind segíthetnek abban, hogy teljesebbnek érezzük az életünket, szeretetet, időt vagy figyelmet adjunk és kapjunk. A társas kapcsolódás, a barátokból és családtagokból álló, magas színvonalú szociális háló elengedhetetlen a boldog egyedülálló élet kialakításához és fenntartásához.
Az egyedül töltött idő nem ellenség, hanem lehetőség.
Lehetőség arra, hogy minőségi időt töltsünk saját magunkkal: utazzunk, kapcsolódjunk, fedezzünk fel új tevékenységeket, közösségeket, vagy az énünk egy még általunk is ismeretlen részét.
A boldogság nem a külső feltételektől függ, hanem attól, hogy hogyan éljük meg a jelen pillanatot.
A szingliség nem egy várakozási időszak, nem egy hiányos vagy értéktelenebb működésmód – egy boldog és teljes életforma is lehet, amely során rengeteget tanulhatunk magunkról és a minket körülvevő világról.
A társadalom hajlamos azt sugallni, hogy párkapcsolat nélkül nem élhetünk teljes életet, éppen ezért fontos lehet megértenünk, hogy a boldogság nem kizárólag a romantikus kapcsolatokból fakad. Sokan választják tudatosan a szingli életmódot, és élnek teljes és boldog életet.
A szingliség lehetőséget adhat arra, hogy a saját feltételeink szerint éljünk, és olyan életet alakítsunk ki, amely valóban tükrözi az egyéni értékeinket és vágyainkat.
A Valentin-nap nem csak a párokról szólhat: ünnepelhetjük önmagunkat, az elért eredményeinket vagy akár az előttünk álló lehetőségeket is. Használjuk ezt az időszakot arra, hogy felismerjük: a boldogság belőlünk fakad!
Oh, J., Chopik, W. J., & Lucas, R. E. (2021). Happiness singled out: Bidirectional associations between singlehood and life satisfaction. Personality and Social Psychology Bulletin, 48(11), 1597–1613. https://doi.org/10.1177/01461672211049049
Park, Y., Impett, E. A., & MacDonald, G. (2020). Singles’ sexual satisfaction is associated with more satisfaction with singlehood and less interest in marriage. Personality and Social Psychology Bulletin. Advance online publication. DOI: 10.1177/0146167220942361
Kim, J. (2024, February). How to be happy being single. Psychology Today. Retrieved from https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-angry-therapist/202402/how-to-be-happy-being-single