Képzeld el, hogy egy feszültséggel teli filmben vagy, ahol a főszereplő minden szava, pillantása vagy gesztusa rabul ejt. Lelassul az idő, amikor a közelében vagy, és elméd folyamatosan „mi lett volna, ha…” forgatókönyveket gyárt vele kapcsolatban. A fellegekben jársz, ha rád mosolyog és a poklok poklát járod, ha keresztülnéz rajtad. Vajon ez a jelenség a mindent elsöprő, megszállott szerelem vagy a borderline személyiségstruktúra megnyilvánulása? Hogyan tegyünk különbséget a kettő között? Cikkünkből kiderül.

A limerencia a szerelemnek egy olyan megnyilvánulási formája, amely során a személy önkéntelenül, kényszeresen, rendkívül intenzíven vágyakozik a másikra és annak figyelmére. Technikailag nem egy mentális betegségről van szó, hanem egy olyan érzelmi állapotról, ami negatív hatással lehet az érintett mindennapjaira, különös tekintettel a romantikus kapcsolatokra.

Cikkünkből kiderül:

  1. Melyek a limerencia megnyilvánulási formái?
  2. Melyek a borderline személyiségzavar tünetei?
  3. Hogyan kapcsolódhat össze a két állapot?

Melyek a limerencia ismertetőjelei?

#1 Egyetlen személy áll a figyelmének központjában

 A limerencia tárgya, vagyis az a személy, akihez megszállottan kötődik, áll az érintett fókuszában

#2 Idealizáció

A vonzalom tárgyát szélsőségesen tökéletesnek látja és túlidealizálja. Még akkor is, amikor valami rossz dolgot tesz vagy nemkívánatosan viselkedik, a limerenciában érintett hajlamos nem foglalkozni vele és figyelmen kívül hagyni szerelme nem tetszetős tulajdonságait a róla kialakított kép megőrzése érdekében.

#3 Érzelmi függőség

A limerens viselkedés egy másik fontos jellegzetessége, hogy a személy hangulata teljes mértékben szerelmének hangulatától függ. „Oh, ma rám mosolygott!” Már egy ilyen egészen apró gesztustól is a fellegekbe emelkedhet a limerensen rajongó kedélyállapota. Hasonlóképpen, ha valamilyen (vélt vagy valós) negatív gesztust kap kiszemeltjétől, pl. nem integet vissza neki, magával ragadhatja a letaglózottság és kétségbeesés. 

#4 Tolakodó gondolatok

A kényszeres rajongás abban is tetten érhető, hogy az érintett elméjébe állandóan szerelmével kapcsolatos gondolatok törnek be. Ezek a gondolatok automatikusak, tolakodóak és nehéz átirányítani a figyelmet valami másra. Ezek a figyelmünk homlokterébe tolakodó gondolatok megnehezítik, hogy a munkánkra koncentráljunk, vagy hogy a beszélgető partnerünkre figyeljünk, mert észrevétlenül bekúsznak elménkbe.

Mi a borderline személyiségzavar?

A borderline személyiségzavar a limerenciával ellentétben egy mentális zavar, amely a Mentális Zavarok Statisztikai és Diagnosztikai Kézikönyvében is diagnózisként szerepel. 

Nagyfokú érzelmi labilitással és szélsőségesen megélt érzelmi intenzitással jellemezhető. A borderline-nal küzdők jellemzője a fekete-fehér gondolkodás, avagy a „hasítás”. Nehéz számukra egy helyzet vagy egy személy jó és rossz tulajdonságainak egyidejűleg történő látása. Amikor éppen jó kedélyűek, pozitív színben látják a világot és a benne élőket. Ilyenkor lehasítják a negatív előjelű tulajdonságokat és csak a jókat látják. Ez azonban – akár pillanatok alatt – szélsőségesen átbillenhet, és olyankor koromsötéten látják a világot, ez esetben pedig a pozitív aspektusokat hasítják le. A hasítás az önképükre is kiterjed, és torzult lehet az önképük is.

Mindemellett a borderline személyiségzavarral küzdők rendkívül impulzívak. Ez megmutatkozhat az online vásárlásban, a sebességkorlát túllépésében, de párosulhat szerhasználattal, esetleg alkoholabúzussal vagy túlevéssel. Az impulzivitás tetten érhető a szexualitáshoz való viszonyulás tekintetében is. Az érintetteknek rendkívül labilis és törékeny kapcsolataik vannak.

A borderline személyiségzavar fő jellemzője a vélt vagy valós rettegés az elhagyatástól. Ironikus módon azonban éppen ennek az elkerülésének érdekében tett kétségbeesett próbálkozásaikkal taszítják el maguktól szeretteiket.

Mi a különbség a borderline személyiségzavar és a limerencia között?

A fentieket figyelembe véve hamar arra a megállapításra juthatunk, hogy a limerencia számos ponton hasonló megnyilvánulási formákat ölthet, mint a borderline személyiségzavar. Azonban a kettő korántsem ugyanaz, hiszen előbbi egy érzelmi állapot, utóbbi pedig egy diagnózissal rendelkező mentális zavar

Míg a limerens rajongók figyelmének fókuszában egyetlen személy áll, addig a borderline személyiségstruktúra középpontjában az ürességérzés és az elhagyástól való félelem, valamint az érzelmek szabályozásának nehézsége áll.

Míg a limerencia nagyon specifikus és egyetlen személyre irányul, addig a borderline személyiségstruktúra esetében az érzelmi labilitás, az ürességérzet és a hasítás az élet minden területét átszövi.

A borderline személyiségzavar limerenciához vezethet

Habár a borderline személyiségzavar és a limerencia egymástól független állapotok, előbbi képes előidézni az utóbbit. Az elhagyástól való félelmük és az ingadozó önképük katalizátorként hathatnak a kényszeres kötődésre. Továbbá az érzelmi labilitásuk és impulzivitásuk feltüzelhetik a vágyakozást és rajongást a másik iránt. A borderline személyiségzavarral küzdők alapból minden érzelmüket rendkívül intenzíven élik meg, így a szerelmet is. Ilyenkor a borderline-ban érintett túlidealizálja limerenciájának tárgyát és lehasítja a nem tetszetős tulajdonságait. Legeket él meg vele kapcsolatban, és tőle függővé teszi hangulati ingadozásait. Intenzív félelme az elhagyatástól ahhoz vezethet, hogy gondolatai megszállottan cikáznak szerelmével kapcsolatban.

A borderline személyiségstruktúra néhány vonása visszaköszön a limerencia jelenségében.

Hogyan tegyünk különbséget a kettő között?

Legkönnyebben azáltal érhető tetten a különbség a borderline személyiségzavar és a limerens rajongás között, ha megválaszoljuk a következő kérdést: A legek átélése, a folyamatosan zakatoló gondolatok és az érzelmi instabilitás csupán egy személlyel kapcsolatban kerülnek előtérbe, vagy ez egy általános működésmódunk? Amennyiben egy adott személyhez való kötődésünk váltja ki belőlünk a fent bemutatott viselkedést, limerenciáról beszélünk. Amikor azonban nemcsak romantikus kapcsolatainkban, hanem életünk valamennyi területén így működünk, könnyen lehet, hogy borderline személyiségzavarról van szó.

Az öndiagnózis – amit semmiképpen nem ajánlunk – helyett válaszd egy független szakember támogatását a Mindset Terápiás és Tanácsadó Központ pszichológusai közül, aki segít érzelmeid feldolgozásában, elakadásaid és nehézségeid leküzdésében.

Tennov, D. (1998). Love and limerence: The experience of being in love. Scarborough House.

Silk, K. R., Lee, S., & Hill, E. M. (1995). Borderline personality disorder symptoms. Am J Psychiatry, 152, 1059-1064.

Kati Morton. (2024, September 2). 3 things to know about BPD & Limerence [Video].