A nők ellen elkövetett erőszak egyáltalán nem olyan ritka, mint azt hinni szeretnénk. Sajnos hazánkban a nők 23%-a élt át valamilyen fizikai erőszakot partnere vagy volt partnere által. Cikkünkben szeretnénk felhívni a figyelmet a bántalmazó viselkedés korai intő jeleire.
Túl szép, hogy igaz legyen
A kapcsolat korai időszakában idealizál, és úgy bánik veled, hogy a világ legkülönlegesebb emberének érezhesd magad. Túl korán elköteleződik, van, hogy mindössze néhány randi után megkéri a kezedet, és te azt érzed, hogy egy csoda történik veled. Miután elköteleződtetek, hamar elillan a rózsaszín fátyol, és az eddigi tündérmese megdöbbentő fordulatot vesz.
Cikkünkből kiderül:
- Hogyan vélekednek a bántalmazók a nemi szerepekről?
- Milyen tipikus „red flag" mondatokat hallhatunk a bántalmazók szájából?
- Melyek a korai figyelmeztető jelei a bántalmazó viselkedésnek?
Szexualitáshoz való hozzáállás
A szexhez való hozzáállásából egyértelműen megtudhatjuk, hogy bántalmazóval van-e dolgunk. Kierőszakolja vagy büntetésképpen megtagadja a szexet? A szexuális erőszak és a nők elleni erőszak témáit viccesnek tartja? Ezek egyértelmű intő jelek, hogy a személy bántalmazó.
Túlzott kontroll és irreális elvárások
A bántalmazó viselkedés tetten érhető a kapcsolat felett gyakorolt kontrollban és a nők iránt támasztott irreális elvárásokban. „Egy nő mindig legyen ápolt és szép, mindig legyen szexuálisan elérhető, az általa vezetett háztartás legyen mindig hibátlan!” A gyermekek felé is könyörtelen mércéket állíthat fel. Olyan képességeket vár el a csemetéktől, amelyekkel a koruk fejlődési sajátosságai miatt még nem rendelkeznek. Ilyenkor nem ritkán (fizikai) büntetéshez folyamodik.
A túlzott kontroll megnyilvánulhat abban, hogy megtervezi a párja szabadidejét, öltözködését, szabályozza étrendjét, pénzköltési szokásait. Nem ritka az sem, hogy a párja közösségimédia-felületeibe belép és elolvassa az üzeneteit. Habár vannak olyan párkapcsolatok, ahol a felek megosztják egymással jelszavaikat, a jelszavak kikényszerítése vagy kizsarolása bántalmazásnak minősül. Bántalmazásnak számít továbbá, ha a partner amellett, hogy elolvassa a privát üzeneteket, negatívan minősíti azokat, és megszabja, hogy kivel válthat üzeneteket a párja.
Mindenkit megillet a magánélethez való jog, hogy akkor, azokkal és arról beszéljen, amikor, akikkel és amiről szeretne!
A bántalmazó fél gyakran belép párja közösségimédia-felületeibe és elolvassa az üzeneteit.
Féltékenység
A bántalmazó fél féltékenységéért a partnerét hibáztatja, és elvárja, hogy az beszűkítse az életterét és korlátozza kapcsolatait. Nem ritkán telepít kémprogramokat a párja telefonjára, vagy ismerősöket küld párja után, hogy megfigyeljék őt.
A konfliktuskezelés módszerei
A vitákat merev elzárkózással vagy befolyásolással zárja le. Gyakran olyan narratívát alakít ki, amiben ő vagy a „hős” vagy az „áldozat” szerepében tetszeleg. Tetteiért nem vállal felelősséget, a hibát rendszerint másokban keresi.
Az erőszakos viselkedéséért vagy önuralma elvesztéséért a másik felet hibáztatja.
„Ha nem ellenkeztél volna elsőre, nem kellett volna idáig fajulnia.” Sérteget, bántó és megalázó dolgokat vág a partnere fejéhez. Mellette értéktelennek érzed magad. Elhiteti, hogy veled van a baj, te tehetsz mindenről.
Merev gondolkodás a nemi szerepekről
A bántalmazók nem ritkán rugalmatlanul vélekednek a férfi-női szerepekről. „A nő azért van, hogy vezesse a háztartást, gyereket szüljön, és hogy szexelhessek vele!” Feljogosítva érzi magát a büntetésre, ha a partnere viselkedése nem az ő irreális elvárásai szerint alakul. Persze ezen véleményének társaságban nem ad hangot, mások előtt ő a mintaapa vagy mintaférj – amely tulajdonság átvezet a következő figyelmeztető jelhez.
Ambivalens viselkedés
A bántalmazó viselkedés sajnos azért tud éveken át a négy fal között maradni, mert a bántalmazó fél mások előtt szöges ellentéte otthoni önmagának. Társaságban általában mintaállampolgár, olyan ember, aki törődik másokkal (legalábbis azt a látszatot kelti).
Ő az, akiről utolsóként gondolnád, hogy otthon veri a feleségét/ gyerekeit. A két viselkedésmód között a másodperc töredéke alatt képes élesen váltani.
Red flag mondatok, amelyekből kristálytisztán tudhatod, hogy bántalmazóval van dolgod:
„Ha igazán szeretsz, akkor nincsenek titkaid előttem.”
„Azért nem akarod, hogy lássam, kikkel beszélsz, mert másokkal flörtölsz, netán megcsalsz?”
„Jobb lenne, ha nem beszélnél többet XY-nal.”
„Merre voltál? Miért késtél? Legközelebb küldj egy szelfit magadról, hogy tudjam, tényleg ott vagy!”
Ha a fentiek alapján párodra ismertél, vagy attól tartasz, egy ismerősöd érintett lehet a bántalmazásban, ne habozz segítséget kérni! Lépj kapcsolatba a bántalmazottakat védelmükbe vevő szervezetek valamelyikével!
OKIT 24 órában hívható krízisvonal
Andras. (2020, May 20). Statisztikák. A Nők Joga. https://nokjoga.hu/alapinformaciok-a-nok-elleni-eroszakrol/statisztikak/
Tudnivalók a nők elleni erőszakról - NANE. (2024, August 15). NANE. https://nane.hu/erintetteknek/tudnivalok-a-nok-elleni-eroszakrol/
Warning Signs of Abuse - Women's Advocates. (2020, October 8). Women’s Advocates. https://www.wadvocates.org/find-help/about-domestic-violence/warning-signs-of-abuse/