A mentális egészségre egyre nagyobb figyelmet fordítunk mind a mindennapi beszélgetésekben, mind a médiában. Már kevésbé számít tabunak, és kezdjük felismerni, hogy ugyanolyan fontos, mint a testi egészségünk. Cikkünkben bemutatjuk, milyen előnyöket nyújthat egy pszichológus felkeresése, legyen szó komoly problémákról, vagy arról, hogy helyünket megtaláljuk az életben.

Azt tanuljuk, hogy időt, pénzt és energiát kell fektetnünk abba, ami igazán fontos számunkra.  Gondoskodunk a fizikai egészségünkről, sportolunk és rendszeres kivizsgálásokra járunk. Tanulunk, hogy később olyan munkát végezhessünk, amit mindig is szerettünk volna. Miért ne tennénk meg ugyanezt a mentális egészségünkért? Az egyik legjobb hosszú távú befektetés, amit önmagunkért tehetünk, ha pszichológushoz fordulunk.

Cikkünkből megtudhatod:

  • Pszichológusra nem csak azoknak van szükségük, akiknek „problémáik” vannak.
  • Kapcsolataink és érzelmeink figyelmet érdemelnek a mentális jóllétünk érdekében.
  • A pszichológus felismeri a rejtett mentális problémákat, és segít azok kezelésében.
  • Az objektív nézőpont segít megvilágítani problémáink gyökerét. 

Eltérő okból fordulnak az emberek pszichológushoz. A terápia során mélyebben megismerhetjük önmagunkat. Lehetőségünk nyílik arra, hogy tanuljunk a múltból, fejlődhessünk, és úgy alakíthassuk a jövőnket, hogy az számunkra megfelelő legyen.

Szociális kapcsolataink javítása

A társas kapcsolataink rendkívül fontosak, hatással vannak a mentális egészségünkre, ezért érdemes hangsúlyt fektetni arra, hogy egészséges, támogató közeget alakítsunk ki. A pszichológus segít felismerni azokat a kapcsolati mintákat, amelyek akadályozhatnak minket ebben pl.: a gyenge kommunikáció, a bizalom hiánya vagy a kodependencia.

Elsajátíthatunk olyan készségeket, amelyek segítenek a konfliktuskezelésben, határaink kijelölésében, a megfelelő kommunikációban, valamint szükségleteink és igényeink közvetítésében.

Új perspektívát nyerhetünk a jelenlegi vagy a jövőben felmerülő esetleges problémák tekintetében, a megfelelő támogatással és eszközökkel pedig jelentős pozitív változásokat érhetünk el a kapcsolataink terén.

Az önmagunkba vetett hit

Az önbizalom szoros összefüggésben áll azzal, hogy reálisan, torzítások nélkül ítéljük meg önmagunkat és képességeinket. A pszichológus segít felismerni, értelmezni és megváltoztatni a maladaptív sémákat, negatív automatikus gondolatokat.

Reális célok kitűzése és elérése sikerélményt ad, ami növeli az önbizalmunkat. Ennek hatására bátrabban vállalunk nagyobb kihívásokat, így a két folyamat facilitálja egymást.

Nem kell tökéletesnek lennünk. Minél jobban ismerjük és elfogadjuk önmagunkat – erősségeinkkel és hibáinkkal együtt –, annál reálisabb lesz az önértékelésünk, és annál erősebbé válik az önbizalmunk. 

Érzelmeink fontosak, és megérdemlik a figyelmet

Folyamatos ingereknek vagyunk kitéve, amelyek hatással vannak a hangulatunkra, érzelmi állapotunkra, ezzel pedig foglalkozni kell. Számos oka lehet annak, ha valaki nehezen ismeri fel vagy azonosítja az érzelmeit, legyen az negatív vagy pozitív. 
A pozitívakat erősíthetjük a hála gyakorlásával, az örömforrások felismerésével és tudatosításával, amelyek hozzájárulnak az általános jólléthez. 

Szerencsére ma már egyre inkább elfogadjuk, hogy a negatív élményeket is meg kell tapasztalni. Egy szakember segít abban, hogy felismerjük és megértsük, mi zajlik bennünk, és hatékonyan tudjuk kezelni a nehézségeket. Különösen hasznos lehet ez, ha mélyebb problémák húzódnak meg a felszín alatt. A terápia hozzájárulhat a hangulat és az érzelmi stabilitás javulásához. 

Pszichológusra nem csak akkor lehet szükség, ha valami „rossz" vagy „nehéz" történik az életünkben, hiszen segít az önismeretben, a fejlődésben és a tanulásban, így egyfajta befektetés önmagunkba és a jövőnkbe.

Egy szakember rengeteget nyújthat, hiszen a rogersi elveket betartva  –  empátia, feltétel nélküli elfogadás, hitelesség –  segít más perspektívába helyezni problémáinkat, és megoldást találni.

Míg a környezetünk tanácsai gyakran szubjektívek és személyes tapasztalatokon alapszanak, egy pszichológus objektív nézőpontból közelíti meg a dolgokat. Rámutat gyengeségeinkre, azokra a területekre, amelyeken érdemes dolgoznunk, ugyanakkor segít azonosítani és kiaknázni erősségeinket is. 

Nienhuis, J. B., Owen, J., Valentine, J. C., Black, S. W., Halford, T. C., Parazak, S. E., Budge, S., & Hilsenroth, M. (2016). Therapeutic alliance, empathy, and genuineness in individual adult psychotherapy: A meta-analytic review. Psychotherapy Research28(4), 593–605. 

What Can Therapy Help Us With? | Psychology Today

Paterson, C., Karatzias, T., Dickson, A., Harper, S., Dougall, N., & Hutton, P. (2018). Psychological therapy for inpatients receiving acute mental health care: A systematic review and meta‐analysis of controlled trials. British Journal of Clinical Psychology57(4), 453–472.

Husain, W., Inam, A., Wasif, S., & Zaman, S. (2022). Emotional intelligence: emotional expression and emotional regulation for intrinsic and extrinsic emotional satisfaction. Psychology Research and Behavior ManagementVolume 15, 3901–3913. 

Crocker, J., Brook, A. T., Niiya, Y., & Villacorta, M. (2006). The Pursuit of Self‐Esteem: Contingencies of Self‐Worth and Self‐Regulation. Journal of Personality74(6), 1749–1772.