Terápiába járni egy bátor döntés. Ahogy Carl Rogers személyközpontú pszichológus mondta, minden emberben megvan a képesség önmaga megértésére és a pozitív irányú változásra. Az önismereti folyamat lényeges, pozitív változásokat hozhat az életedbe. Azonban miért érdemes belevágnod? Cikkünkben 7 indokot gyűjtöttünk össze.

#1 Megtanulhatod, hogyan építs fel stabil, mély és egészséges kapcsolatokat

Feltűnt, hogy hiába váltasz partnert, mégis ugyanazokat a köröket futjátok? Időről időre azzal szembesülsz, hogy ugyanazokon a témákon veszekedtek, mintha egy ismétlődő mintázat írná a kapcsolataidat. Az is lehet, hogy valamelyik szülőddel konfliktusos a kapcsolatod, ami megnehezíti a mindennapjaidat. Az egyéni pszichológiai tanácsadás lehetőséget nyújt arra, hogy egy hozzáértő segítségével feltérképezd azokat a kapcsolati mintázatokat, amik nem szolgálnak téged. Ha arra van szükséged, kipróbálhatod a pár- és családterápiát is, ahol együtt dolgozhattok a kapcsolati konfliktusokon.

Cikkünkből kiderül:

  1. Miért érdemes terápiára járni?
  2. Hogyan segít a terápia önmagad megértésében?
  3. Milyen problémákkal érdemes pszichológushoz fordulni?

#2 Útmutatót kaphatsz, hogyan kezeld azokat a tüneteket, amelyek megkeserítik a mindennapjaidat

Előfordulhat, hogy olyan erős szorongást tapasztalsz, ami testi tünetekben ölt formát (pl. fejfájás, hasi panaszok, fáradtság). Az is lehet, hogy fájdalmas, automatikusan a tudatodba törő gondolatok nyomasztanak, vagy úgy érzed, muszáj engedned az impulzusaidnak. A pszichés problémák tengernyi viselkedéses (vagy szomatikus) tünetben nyilvánulhatnak meg, és kezelésükre rengetegféle terápiás irányzat létezik. Például az automatikusan betörő negatív gondolatok megváltoztatására hatékony lehet a Kognitív viselkedésterápia. Az érzelemszabályozás terén többek között a Dialektikus viselkedésterápiával érhető el eredményes változás. Ha pedig az a cél, hogy békét köss a szorongást kiváltó helyzetekkel, és növeld a pszichológiai rugalmasságodat, az Elfogadás és elköteleződés terápia eszközei jelenthetnek megoldást. Azonban fontos, hogy bátran válassz rokonszenv alapján szakembert, ő majd úgyis tudni fogja saját kompetenciahatárát, és irányt mutat abban is, hogy a te problémád megoldásában melyik módszer lehet hatékony.

#3 Megálljt parancsolhatsz az önsorsrontó mintázatoknak 

Életünk során szinte mindannyian találkozunk olyan pillanatokkal, amikor úgy érezzük, mintha saját magunkkal kellene megküzdenünk. Lehet, hogy hónapok óta halogatunk egy projektet, vagy egyszerűen nem bírjuk letenni a cigarettát. A terapeutáddal közösen kideríthetitek, milyen helyzetekben jön elő a nemkívánatos működésmód. Ha képes vagy rálátni az önsorsrontó mintázatokra, és megérted őket, azzal megszületik a lehetőség, hogy túllépj rajtuk, és új, javadat szolgáló viselkedésrepertoárt sajátíts el.

#4 Megtanulhatod, hogyan bánj kedvesebben magaddal

A legnagyobb gyűlölőd saját magad vagy? Utálsz tükörbe nézni? Úgy gondolod, hogy nem érdemled meg, hogy jó dolgok történjenek veled? Azáltal, hogy hiszel az önpusztító gondolataidnak, és azokkal összhangban cselekszel, még mélyebbre taszítod magadat lelkileg.

A terápia segít abban, hogy öngondoskodási készségeket sajátíts el, és megtanulj kedvesen bánni magaddal.

Ha a szerettednek sem mondanál goromba dolgokat, önmagadnak miért tennéd? A pszichológusoddal felfejthetitek a választ, miközben egészséges megküzdési stratégiákat sajátítasz el. 

#5 Beazonosíthatod, mit szeretnél igazán az élettől

„Semmilyen szél nem kedvez annak, aki nem tudja, melyik kikötőbe tart” – írta Seneca.

A pszichológusod segítségével beazonosíthatod azokat az értékeket, amelyek igazán fontosak számodra, és amelyek mentén élni szeretnéd az életedet. Ezt követően reális célokat állíthatsz fel, és megtervezheted lépésről lépésre, hogyan érd el őket. Lehet, hogy egyből tudod, milyen értékek fontosak, és az is lehet, hogy az olyan módszerek, mint például az Elfogadás és elköteleződés terápia értékiránytű-gyakorlata segít rálátni, hogy milyen emberré szeretnél válni (az értékeid kifejezése mentén). Az értékek megfogalmazásának persze különféle módjai léteznek. Lehet, hogy a pszichológusod megkér, hogy írj egy listát arról, ami fontos. Lehet, hogy egy fájdalmas történeted megosztásán keresztül fogod megérteni, hogy milyen érték sérültek – hiszen általában akkor élünk meg fájdalmat, ha valamilyen érték nem tud kifejeződni vagy sérül.

#6 Szembenézhetsz a félelmeiddel ahelyett, hogy elkerülnéd őket

A szorongást kiváltó helyzetek kerülése, bár rövid távon enyhülést hozhat, hosszú távon semmiképpen sem jó stratégia. 

Az élményelkerülés egy olyan megküzdési stratégia, amikor különféle technikákkal menekülni próbálsz a fájdalmas élmények elől. 

Azonban minél erősebben harcolsz a félelmeid ellen, annál erősebben sújtanak le rád. Így az elkerülés helyett hosszú távon jobb stratégia a szembenézés. Azonban a félelmek elviselése sokkal könnyebb, ha nem kell egyedül cipelned a terheket. A pszichológusod elkísér azon a fejlődési úton, amely által megtanulhatsz szembenézni a nemkívánatos helyzetekkel.

#7 Feldolgozhatod a múltbéli traumáidat

A múltbéli tapasztalataid, különösen, amelyek kiskorodban történtek veled, mély érzelmi nyomot hagyhatnak benned. Ezek az élmények beágyazódhatnak a világképedbe – abba, ahogy önmagadat és a külvilágot látod. A terápia során egy biztonságos térben nyomába eredhetsz a kora gyermekkori élményeidnek, és megértheted, miként befolyásolják a jelenedet.

Terápiába járni az öngondoskodás egy formája, önmagadba fektetett munka, ami hosszú távon mindig megtérül.

Brodsky, S. (2023, August 22). 12 Very good reasons to try therapy. Wondermind. https://www.wondermind.com/article/do-i-need-therapy/

Sells, N. (2022, May 12). Reasons to see a therapist. https://www.dbhutah.org/reasons-to-see-a-therapist/