A magyar férfiak több mint harmada, 36,9 százaléka volt alkoholbeteg, a nőknél 7,2 százalék ez az arány – derült ki egy 2016-os felmérés alapján. Ekkor világelsők voltunk alkoholfogyasztás terén. Sajnos a helyzet azóta sem javult: egy 2019-es kutatás alapján a férfiak 40, a nők durván 10 százaléka legalább heti rendszerességgel fogyaszt alkoholt. Kit tekintünk alkoholfüggőnek? Milyen nehézségeket okoz a családok életében, ha alkoholizmussal küzd az egyik vagy több családtag? Mit tehetünk, ha szeretnénk leszokni? Ezekre a kérdésekre Till Attila És mi van Tomival? című új filmje kapcsán keressük a választ.

Az És mi van Tomival? című film húsba vágóan hiteles világa végig az ismerősség érzését kelti, hiszen hazánkban, jól ismert környezetünkben játszódik, magyar színészek közreműködésével. A néző úgy érezheti: ez a család, ez a főhős akár az ő apja is lehetne, akár az ő családjáról is szólhatna ez a film. Till Attila ismét betalált és elevenünkre tapintott, hiszen feltehetően sok magyar család van a filmbelihez hasonló helyzetben. Vagy úgy, hogy családtagja küzd az alkoholfogyasztás mértékletességével, vagy épp saját maga számára jelent gondot, hogy mennyit iszik, esetleg mindkettő egyszerre. Ezt a megállapítást az előbbi adatok is alátámasztják, és maga Till Attila is kifejtette:

„Ez egy mai történet, ami itt van velünk, nem valamiféle földtől elrugaszkodott dolog. Az alkoholról való leszokás útjának sosincs vége. Fontos volt számunkra, hogy a filmnek legyen egy edukatív oldala. Hogy olyan reális, ám pozitív történet legyen, amely más függőkben azt az érzést keltheti, hogy igen, ez van velem is, és nem könnyű, de igenis nyomni kell tovább.”

Mikor beszélünk alkoholfüggőségről?

A függőség szó alapvetően nem feltétlenül negatív. A kisgyermek függ a szüleitől, de ettől még nem lesz függő beteg. A másik magyar megnevezése a függőségnek a káros szenvedély, ez már jóval kifejezőbb, hiszen akkor beszélünk negatív függőségről, ha az egyénnek az adott tevékenység károsan hat az életére, kapcsolataira. Legyen szó biológiai vagy pszichés tényezőkről, mint például a magas vérnyomás, tüdő- és májproblémák vagy épp a szorongás, depresszív hangulat.

Sanyi (Thuróczy Szabolcs) és Pali (Polgár Tamás) barátok, Anonim Alkoholista csoporttagok, akik barátjukat, Tomit keresik. (Fotó: Mozinet, Nemeshazi Peter Laokoon Filmgroup)

A film társforgatókönyvírója Dr. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus, aki szereplőként is feltűnik a filmben szereplő Sanyi (Thuróczy Szabolcs) terapeutájaként. Kapitány-Fövény több mint tíz éve dolgozik függő betegekkel, a témában több könyve is megjelent. A film elején Sanyit aktív alkoholistaként láthatjuk egy nagyon erős családi jelenet közepette. Az alkotás a művészvilágra jellemző alkoholfogyasztási szokásokra is reflektál, hiszen Sanyi bábművészként dolgozik. Ezt követően néhány évvel később járunk az időben, ahol Sanyi nem tartja családjával a kapcsolatot, és ő maga vezet egy anonim alkoholista csoportot.

Több függőségi modell is létezik. Mark D. Griffiths angol pszichológus hat tényezőt határozott meg, amelyek univerzálisan minden függőség esetén megjelennek, legyen szó alkohol-, drog-, szerencsejáték-, videójáték-, nikotin-, kávé- vagy egyéb függőségről:

  1. Szaliencia
  2. Hangulatváltoztatás
  3. Tolerancia
  4. Elvonási tünetek
  5. Konfliktusok
  6. Relapszus

Szaliencia

A szaliencia egyfajta kitüntetett szerepre utal a személy életében. Bármilyen függőségről legyen szó, az egyén ahhoz mérten tervezi a napjait, életét. Gondolatai sokszor a függőség tárgya körül forognak. Például ha valaki azért várja a nap végét, hogy leguríthasson egy sört, vagy csak azért megy el egy lagzira, hogy ingyen alkoholt fogyaszthasson.

Hangulatváltoztatás

Az egyén az adott szert vagy tevékenységet arra használja fel, hogy a hangulatát befolyásolja vele. Leggyakrabban a nyomott, rossz közérzetet szeretnék tompítani vagy jobbra fordítani. A függőséggel az a gond, hogy egy rövid időre akár segíthet is a hangulat javításában (például az alkohol vagy online játék), ám a csapda épp abban rejlik, hogy hosszú távon nem fog segíteni a jókedv fenntartásában, ha valaki a káros szenvedélyét elégíti ki.

Tolerancia

A toleranciaszint fokozatosan kitolódik szerhasználat során, ami azt jelenti, hogy egyre több és több kell ugyanazon hatás eléréséhez. Legyen szó alkohol, drog vagy cigaretta használatáról. A pornófüggőség esetén is gyakori, hogy a megtekintési idő folyamatosan növekszik, tehát az egyén egyre több időt tölt az adott tevékenységgel.

Elvonási tünetek

Az elvonási tüneteket több film is erőteljesen bemutatta (pl.: Rekviem egy álomért, Trainspotting). Az És mi van Tomival? című alkotásban is megjelenik a sóvárgás az alkohol iránt. Ha valaki felhagy a káros dologgal, akkor a függőség mértékével arányos módon jelenhetnek meg az elvonási tünetek. Ezek a teljesség igénye nélkül: ingerlékenység, feszültség, depresszívebb hangulat, izzadás, szapora légvétel, kézremegés. Az egyén nagyfokú szenvedést él át az adott dolog megvonása miatt.

Konfliktus

A szerhasználat vagy bármilyen függőség konfliktusokat okoz az egyén életében. Családi veszekedésekhez, elhanyagoláshoz, akár váláshoz is vezethet. Emellett a többi szociális helyzetben is káros hatások mennek végbe, gyakoriak a munkahelyi, baráti konfliktusok.

Sanyi (Thuróczy Szabolcs) küzd az alkoholfogyasztással. (Fotó: Mozinet, Nemeshazi Peter Laokoon Filmgroup)

Relapszus

 A relapszus jelentése romlás, visszaesés. Függőség esetén gyakran használják ezt a kifejezést. Azt jelenti, hogy az egyén már jó ideje nem élt a függőség tárgyával, de aztán újra használja azt. Nagyon fontos információ, hogy egy-egy relapszus önmagában nem jelzi előre, hogy valaki ismét visszatérne a függőséghez. Relapszus esetén kifejezetten fontos, hogy az egyén kapjon és kérjen támogatást ahhoz, hogy újból képes legyen a függősége nélkül élni.

Függő a családban

Bármelyik családtagról legyen is szó, a függőség komoly problémákra hívja fel a figyelmet, és sajnos további problémákat okoz.

A függőség elszigetel.

Több vélemény szerint a függőség egy tünetre adott reakció, amit jó lenne orvosolni, és akkor a függőségre „sem lenne szükség”. Az És mi van Tomival? című filmben valamelyest megismerhetjük Sanyi múltját. Híres színész édesapja mellett nőtt fel, aki szintén gyakran fogyasztott alkoholt. Több utalás is van a filmben, hogy Sanyi az apjához képest semmit nem ért el, sehol nem tart szakmailag. Ennek a gyötrő csomagnak a terhét cipeli Sanyi nap mint nap. A film egyik csúcspontja, amikor egy volt színésztárstól Sanyi megtudja, hogy nem is biztos, hogy ő volt az apja, mivel az édesanyja egy bizonyos ideig nem volt együtt az addig apjának tekintett férfival, pont abban az időszakban, amikor ő megfogant.

A függőséggel való küzdelmet családi és társadalmi szinten is bemutatja a film. Rendkívül dühítő látni, ahogyan a tágabb szociális háló vagy épp ismeretlenek biztatják a volt alkoholfüggőt, hogy „csak egy kicsit igyon, abból nem lesz baj”. Súlyos függőség esetén fontos a teljes absztinencia, vagyis önmegtartóztatás. Dr. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus kifejtette, miért is vannak olyan nehéz helyzetben a magyarok:

„Magyarországon sajnos van egy mélyre ágyazott, túlságosan megengedő kultúrája az alkoholfogyasztásnak, ami nemcsak elnézi a nagymértékű italfogyasztást, de még értéket is társít hozzá. Azokban az országokban, amelyek többszörösen traumatizáltak történelmileg, eleve megengedőbbek bármilyen önpusztító magatartással szemben. Itthon is sajnos egy új generáció van születőben, mert a fiatalok a férfiassággal kapcsolják össze az alkoholfogyasztást.”

Van kiút!

Till Attila filmjének egyik legnagyobb erénye, hogy bemutatja: még a legmélyebb gödörből, a legsötétebb helyzetből is van kiút. Ha elszántak vagyunk, van elég társas támogatásunk és megfelelő szakmai segítségünk, akkor a legreménytelenebb állapotból is ki tudunk törni. A filmben sok-sok pozitív emberi gesztusnak lehetünk szemtanúi. A fő történetszál szerint Sanyi az Anonim Alkoholista csoportba járó elveszett fiatal fiút, Tomit (Patkós Márton) keresi. Még Tomi saját édesanyja sem veszi komolyan fia eltűnését, ám Sanyi tapasztalatból érzi, hogy a fiú bajban van. A film végére megoldódni látszanak a problémák, és Sanyi élete is pozitív fordulatot vesz.

Sanyi filmbéli lánya, unokája és volt felesége. (Fotó: Mozinet, Nemeshazi Peter Laokoon Filmgroup)

Függőség esetén az első és legfontosabb lépcső a beismerés. Amíg valaki nem látja be, hogy gondjai vannak valamilyen életterületen, addig nem tudunk neki segíteni. Amennyiben a fentebb említett hat tünetet tapasztalod magadon bizonyos tevékenységekkel kapcsolatban, akkor érdemes elgondolkodnod, hogy vajon milyen érzéseket próbálsz tompítani, milyen űrt próbálsz betölteni vele? Fordulj minél hamarabb segítségért, amennyiben szeretnél leszokni valamilyen káros szenvedélyről!

Amennyiben segítségre van szükséged, ide és ide fordulhatsz.

(Kiemelt kép: Mozinet, Nemeshazi Peter Laokoon Filmgroup)

Griffiths, M. (2005). A ‘components’ model of addiction within a biopsychosocial framework. Journal of Substance Use. 10(4): 191–197.

Dr. Kapitány-Fövény M. (2019). Ezerarcú függőség. Felismerés és felépülés. HVG Könyvek kiadó

Paksi B., Demetrovics Zs. (szerk.) (2019). ADDIKTOLÓGIAI PROBLÉMÁK MAGYARORSZÁGON - HELYZETKÉP A LAKOSSÁGI KUTATÁSOK TÜKRÉBEN. ELTE PPK Kiadó